מדינת ישראל , משרד החינוך מדינת ישראל , משרד החינוך
מדינת ישראל, משרד החינוך
משרד החינוך
פרסי ישראל
הצהרת נגישות

מדינת ישראל,

משרד החינוך

רשימת מקבלי פרס ישראל

share
שתפו עמוד:
רשימת מקבלי פרס ישראל

חיפוש חופשי ברשימת הזוכים משנת תש"ס 2000 עד היום

מציג 1-10 מתוך 334 תוצאות
פרופ' אביטל גזית

פרופ' (אמריטוס) אביטל גזית הוא מחלוצי המחקר בישראל בתחום מקווי מים מתוקים (לימנולוגיה). הכינרת, הנחלים, המעיינות ובריכות החורף הם מערכות אקולוגיות מהמאוימות והפגיעות ביותר במדינת ישראל. זאת כתוצאה מזיהום, שאיבת יתר, שינויי אקלים והפרעות אנושיות אחרות. פרופ' גזית הניח את התשתית המדעית והציבורית לשמירתם ולשיקומם של בתי הגידול הלחים בישראל והיה מעורב בתוכניות ובצוותי חשיבה בנושא בקנה מידה מקומי ובין־לאומי. 

תחום: חקר מדעי הסביבה וקיימות
אמל נסראלדין

אמל נסראלדין הינו מנהיג, איש רוח, שליח ציבור ודמות מופת בחברה הישראלית בכלל ובעדה הדרוזית בפרט. חזונו של אמל נסראלדין היה ועודנו מבוסס על חבירה ושותפות של כלל אזרחי המדינה לשם קידומה של החברה. בחזונו, שוויון בנתינה, בחובות ובזכויות מביא להישגים לאומיים, כלכליים, ביטחוניים, חברתיים ואישיים.

תחום: מפעל חיים – תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה
פרופ' אמנון שעשוע

פרופ' אמנון שעשוע, מדען וחוקר בעל שם עולמי, ניחן ביכולת נדירה לשלב בין ההיבטים האקדמיים והתעשייתיים של הבינה המלאכותית ולתרגם פריצות דרך מדעיות לכדי הישגים טכנולוגיים בקנה מידה בין־לאומי. מעטים המדענים אשר הופכים חדשנות ויצירתיות אקדמית ליזמות עסקית מצליחה. פרופ' שעשוע נמנה עם קבוצה נדירה אף יותר – אלו אשר בכל פועלם דבקים בחזון בלתי מתפשר לרתום את הטכנולוגיה לטובת האנושות ולהפוך את העולם שאנו בו חיים למקום טוב יותר. מובילאיי, בהובלתו של פרופ' שעשוע, הציגה שורה של פיתוחים פורצי דרך בתחום מערכות העזר לנהג, אשר קנו לה מעמד בלתי מעורער כמובילה עולמית בתחום. החזון בהקמתה – הפחתה דרמטית של תאונות הדרכים והצלת חיי אדם – הופך למציאות.

תחום: מפעל חיים – תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה
פרופ' דב שוורץ

פרופ' דב שוורץ, מהמחלקה לפילוסופיה יהודית באוניברסיטת בר־אילן, שייך לדור הצעיר של חוקרים במחשבת ישראל. הוא מן הפוריים והבולטים ביותר במדעי היהדות בפרט ובמדעי הרוח בכלל במדינת ישראל. הוא פרסם עד כה 54 ספרים, מתוכם 49 ספרים בעברית ו־5 באנגלית, לצד למעלה מ־220 מאמרים בכמה שפות. קשת הנושאים של כתיבתו המחקרית מרהיבה. היא משתרעת על פני מאות שנים ותקופות שונות

תחום: חקר מחשבת ישראל
פרופ' זמירה מברך

פרופסור זמירה מברך היא חוקרת פורצת דרך, מהמובילים בארץ ובעולם בתחום חקר תהליכים קוגניטיביים ומטא־קוגניטיביים וקידום החינוך המתמטי. פרופ' מברך פיתחה וחקרה שיטות הוראה חדשניות לשיפור ההישגים הלימודיים של כלל הלומדים, ובעיקר של תלמידים מהפריפריה ומרקע סוציו־אקונומי מגוון. השילוב בין מחקר פורץ דרך ובין הטמעתו בשדה החינוכי, ותרומה משמעותית לעשייה בשדה החינוך בישראל בפרט ולחברה הישראלית ככלל, מאפיינים את פועלה ותרומתה של פרופ' מברך לאורך כחמישה עשורים.

תחום: חקר החינוך
פרופ' יהואש הירשברג

יהואש הירשברג נמנה עם דור המייסדים של חקר המוזיקה הישראלית והוא גם אחד מבכירי החוקרים החיים בינינו כיום ומהפוריים שבהם. הוא נולד בתל אביב באפריל 1938, ולאחר לימודי כינור ותיאוריה באקדמיה למוזיקה בתל אביב השתלם באוניברסיטת פנסילבניה (1966–1971), שם קיבל את תואר הד"ר במוזיקולוגיה היסטורית בשנת 1971. באותה שנה החל את עבודתו כמרצה בחוג למוזיקולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, בה הגיע לדרגת פרופ' מן המניין (1995) ובה לימד והדריך תלמידי מוסמך ודוקטור עד לפרישתו לגמלאות בשנת 2006.

תחום: מוזיקה ומוזיקולוגיה
יוסף לוי (דקלון)

יוסף לוי, המכונה דקלון, נחשב לאחד מעמודי התווך של הזמר הים־תיכוני הישראלי ואחד הזמרים המגוונים בז'אנר הזה, בו היה אחראי למאות להיטים שהפכו לקלאסיקות ישראליות. במהלך השנים הוציא למעלה מ־40 אלבומים.
דקלון החל את הקריירה שלו בתחילת שנות השבעים בכרם התימנים, שם ספג את האלמנטים שהפכו אותו ל"מלך החפלות", המשלב מזרחי וישראלי, קודש וחול.

תחום: זמר עברי
פרופ' יורם דינשטיין

פרופסור יורם דינשטיין הוא מן המומחים המובילים בעולם בתחום המשפט הבינלאומי הפומבי לענפיו השונים ומן האבות המייסדים של חקר המשפט הבינלאומי הפומבי בישראל. הוא העמיד תלמידים הרבה, אשר רבים מהם השתלבו בתפקידי מפתח באקדמיה הישראלית ובשירות הציבורי.

תחום: חקר המשפטים
מיכל רובנר

מיכל רובנר היא מבכירות האומניות והאומנים בישראל. יצירתה האומנותית מתייחדת בשפה מקורית ופורצת דרך בתחום הצילום, הווידאו והמיצב האדריכלי. רובנר זכתה להכרה משמעותית והצלחה בארץ ובעולם על ידי המוזיאונים החשובים וקהל שוחרי האומנות.

תחום: אומנות פלסטית – ציור, פיסול, צילום
פרופ' מיכל שוורץ

פרס ישראל במדעי החיים לשנת תשפ"ג מוענק לפרופ' מיכל שוורץ על תגליותיה פורצות הדרך, שהביאו להבנה חדשה של התפקוד המשותף של מערכת החיסון והמוח. עבודתה פתחה כיווני מחקר חדשים בחקר המוח ובהבנת מחלות מוח ניווניות חשוכות מרפא. תגליותיה כוללות את תפקיד המפתח של תאי מערכת החיסון בתהליכי ריפוי מערכת העצבים המרכזית, גילוי חשיבותה של מערכת החיסון בתפקוד המוח הבריא וגילוי הקשר בין ירידה בתפקוד מערכת החיסון ודמנציה.

תחום: חקר מדעי החיים