מדינת ישראל , משרד החינוך מדינת ישראל , משרד החינוך
מדינת ישראל, משרד החינוך
משרד החינוך
פרסי ישראל
הצהרת נגישות

מדינת ישראל,

משרד החינוך

חזרה לרשימה

שמעון מזרחי

share
שתפו עמוד:
שמעון מזרחי

על הזוכה

מקבל פרס ישראל לשנת תשע"א בתחום ספורט ותרבות הגוף.

שמעון מזרחי מנהל ארבעים ושתיים שנה את מועדון הכדורסל במכבי תל-אביב – מועדון הספורט המצליח בתולדות המדינה – ומצעיד אותו להישגים רבים בזירה המקומית ובזירה הבין-לאומית. בימי ניהולו זכתה קבוצת מכבי תל-אביב בכל תואר בתחום, ונעשתה למופת מבחינת ניהולה בעבור קבוצות וארגוני ספורט בישראל ובעולם. מעמדו הבין-לאומי של מזרחי סייע בקידום הכדורסל הישראלי בעולם, ותרם לקידום הספורט הישראלי כולו. מכבי תל-אביב בהנהלת מזרחי שמה דגש על מצוינות ספורטיבית, על טיפוח ספורטאים צעירים וקידומם ועל פעילות קהילתית מגוונת.

נימוקי השופטים

מר טל ברודי, יו"ר, מר גילי לוסטיג, גב' אסתר רוט-שחמורוב

עו"ד שמעון מזרחי החל את פעילותו באגודת מכבי תל-אביב בשנת 1969, וכעבור זמן מה נתמנה לתפקיד יושב ראש האגודה.

בארבעים השנים האחרונות השתנו הרכביה של קבוצת הכדורסל מכבי תל אביב, ובהם מאמנים, מנהלים, כוכבים ישראלים ושחקני רכש שהיו חלק מן הקבוצה לפרקי זמן ארוכים וקצרים והמשיכו בדרכם. שמעון מזרחי ממונה על ניהול הקבוצה בהתנדבות, וכל השנים האלה ניצח על המלאכה והנהיג את המפעל החשוב הזה במסירות ובמקצועיות. באמונה ובחתירה מתמדת למצוינות הצעיד מזרחי את הקבוצה להישגים לאומיים ובין-לאומיים שבזכותם נעשה הכדורסל הישראלי לשם דבר באירופה.

בכל שנות פעילותו תרם שמעון מזרחי תרומה ניכרת ומכרעת להישגיה הנפלאים של הקבוצה ולהצלחתו העצומה של מועדון הכדורסל מכבי תל-אביב. הישגים אלו הביאו סיפוק והנאה גדולים למאות אלפי אוהדיה של הקבוצה; עוררו גלי אהדה למדינת ישראל; הביאו רגעים של אושר ושמחה להמוני בתים בישראל; וכן תחושת גאווה ושיפור מצב הרוח הלאומי.

הישגיה הרבים של קבוצת מכבי תל אביב בניהולו של שמעון מזרחי בולטים ביותר. לאורך השנים רכשה לעצמה קבוצת מכבי תל אביב בהנהגתו קהל אוהדים רחב ומסור. פעילותו הממושכת של מזרחי נעשתה בהתנדבות שנים רבות, תוך הקפדה על דרגת ניהול גבוהה ואיכותית בספורט הישראלי, הגבירה את מודעותו של הציבור בישראל לענף הכדורסל והביאה להישגים יוקרתיים במישור הלאומי והבין-לאומי.

שמעון מזרחי פעל בלא לאות להגשמת מטרות ציבוריות מן המעלה הראשונה, ובתוך כך לקידום הספורט בישראל בכלל, ולקידום ענף הכדורסל בפרט. בפעולותיו אפשר למנות סיוע לקבוצות ישראליות להשתתף במפעלים ספורטיביים באירופה; עידוד ספורטאים יהודים להשתתף בתחרויות בישראל ולעלות ארצה; טיפוח כדורסלנים מצטיינים המייצגים את מדינת ישראל בתחרויות בעולם; קידום ענף הכדורסל לכדי אחד הענפים הפופולריים בישראל בקרב ילדים ונוער, בין השאר בהקמת בתי ספר וליגות לכדורסל; השתתפות של קבוצות זרות בתחרויות בישראל גם בעתות פיגועים וטרור.

בימי כהונתו של שמעון מזרחי זכתה קבוצת מכבי תל אביב בכדורסל שלושים פעמים בגביע המדינה וחמש פעמים בגביע אירופה לאלופות. ברבות השנים נעשה שמעון מזרחי לאחד האנשים החשובים והמשפיעים ביותר בכדורסל האירופי. הוא ממלא בהתנדבות מגוון תפקידים בתחום הספורט, ובהם ממלא מקום בכיר של יו"ר הכדורסל בישראל, חבר הוועד האולימפי, חבר הנהלת מכבי ישראל והאחראי לענף הכדורסל, חבר בוועדה המשפטית של ארגון הכדורסל האירופי – פיב"א ובוועד המנהל של היורוליג (Euroleague), וכן עמד בראש משלחות של נבחרת ישראל בכדורסל לאליפות עולם ולאליפות אירופה.

בשנת 2007 נבחר שמעון מזרחי לאחד מחמישים מנהלי הספורט הטובים בעולם, בסקר שערך המגזין האמריקני היוקרתי "טיים" (TIME).

על כל אלה מצאה ועדת השופטים את עו"ד שמעון מזרחי ראוי לפרס ישראל בתחום הספורט ותרבות הגוף לשנת תשע"א.

קורות חיים

שמעון מזרחי מתגורר כעת בבנימינה, אב למיכל ולשי המשמש עורך דין במשרדו, וסב לחמישה נכדים.

ציוני דרך

1957 מסיים את לימודיו בגימנסיה גאולה בתל אביב ומתגייס לצה"ל
1957–1960 שירות צבאי – חוקר מצ"ח בפיקוד צפון
1964 סיום התמחות במשפטים
1964–1979 עובד במשרדו של עורך הדין ברוך זייגר, תל אביב
1979 מייסד משרד פרטי לעריכת דין

תפקידים עיקריים בישראל

1969– יו"ר מועדון הכדורסל מכבי תל אביב
2001– מ"מ בכיר יו"ר איגוד הכדורסל הישראלי
1996– חבר הוועד האולימפי הישראלי
1976– חבר הנהלת מכבי ישראל

תפקידים עיקריים בעולם

2003– חבר הוועד המנהל של היורוליג (Euroleague)
1979– חבר הוועדה המשפטית, פיב"א, אירופה

פעילות ציבורית

1997– איש קשר בין מערכת הביטחון למשפחתו של החייל הנעדר גיא חבר
2003–2006 חבר מועצת המנהלים, דיסקונט השקעות

פרסים ואותות הוקרה

2004 מדליק משואה בטקס הממלכתי לפתיחת אירועי יום העצמאות
2007 בחירת המגזין האמריקני "טיים" (TIME) לאחד מחמישים מנהלי הספורט הטובים בעולם
2009 נשיא כבוד, המכבייה השמונה עשרה

ציוני דרך – מכבי תל אביב

1969 מתמנה ליו"ר חוג האוהדים של מכבי תל אביב, וכעבור זמן מה ליו"ר מחלקת הכדורסל במועדון
1970 שחקן העבר רלף קליין ממונה למאמן. בשנה הראשונה בניהול מזרחי זוכה מכבי תל אביב באליפות המדינה ובגביע המדינה
1977 מכבי תל אביב מנצחת בפעם הראשונה קבוצה סובייטית, וגוברת בווירטון (בלגיה) על צסק"א מוסקבה
1977 מכבי תל אביב זוכה בגביע אירופה לאלופות לאחר ניצחון בגמר על מובילג'ירג'י וארזה (איטליה)
1980 מכבי תל אביב זוכה בגביע הבין-יבשתי לאחר ניצחון בגמר על פראנסאקה (ברזיל)
1981 מכבי תל אביב זוכה בגביע אירופה לאלופות לאחר ניצחון בגמר על סינודינה בולוניה (איטליה)
1988 מכבי תל אביב מעפילה לפיינל פור (Final Four) הראשון של הליגה האירופית (מפסידה בגמר למילאנו)
1994 מכבי תל אביב מארחת באולמה את הפיינל פור האירופי
2001 מכבי תל אביב זוכה בגמר גביע אירופה (סופרוליג) אחרי ניצחון בגמר על פאנאתינייקוס אתונה (יוון)
2003 מכבי תל אביב משתתפת בליגה האדריאטית ומעפילה לגמר (מפסידה בגמר לזאדאר)
2004 מכבי תל אביב זוכה באליפות אירופה (יורוליג). מנצחת בגמר בתל-אביב את סקיפר בולוניה (איטליה) בהפרש הגדול אי פעם (44)
2005 מכבי תל אביב זוכה באליפות אירופה (יורוליג) לאחר ניצחון בגמר על טאו ויטוריה (ספרד)
2005 מכבי תל אביב היא הקבוצה האירופית הראשונה המנצחת קבוצת NBA באמריקה, גוברת בטורונטו על הראפטורס

מאמני מכבי תל אביב בניהולו של שמעון מזרחי

רלף קליין; יהושע רוזין; אברהם חמו; חיים שטרקמן; פרד דוולי; רודי דאמיקו; צבי שרף; טד אוונס; יעקב אדלר; אלי קנטי; מולי קצורין; וינקו ילובאץ'; יורם חרוש; פיני גרשון; דייויד בלאט; נבן ספאחיה; עודד קטש; אפי בירנבוים

עובדות במספרים: מכבי תל אביב בניהולו של שמעון מזרחי

5 זכיות בגביע אירופה לאלופות (1977, 1981, 2001, 2004, 2005)
13 הופעות בגמר גביע אירופה
1 זכייה בגביע הבין-יבשתי (1980)
1 הופעה בגמר הליגה האדריאטית (2003)
39 זכיות באליפות המדינה
30 זכיות בגביע המדינה
20 משחקים עם קבוצות NBA (5 ניצחונות, 15 הפסדים)

מפעל חיים

שמעון מזרחי נולד ב-1939 בתל אביב. הוא בן לאב מנהל בנק שהיה שחקן כדורגל וטניסאי במכבי תל אביב, ולאם שהייתה גם היא שחקנית טניס. "תמיד אהבתי ספורט", הוא מספר. "בעת לימודיי בגימנסיה גאולה הייתי בנבחרות בית הספר וייצגתי אותו בכמה ענפים, אם כי לא שיחקתי כדורסל – העדפתי כדורגל. נהגתי להתלוות לאבי למשחקי כדורגל של מכבי תל אביב בהיותי נער צעיר".

ב-1957 התגייס מזרחי לצה"ל ושימש חוקר מצ"ח במשטרה הצבאית. "תמיד אהבתי את תחום החקירות והמשפטים", הוא מעיד. בשנה האחרונה לשירותו התחיל ללמוד משפטים, ולאחר שחרורו השלים את לימודיו בשלוחת הפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים. הוא התמחה במשרדו של עורך הדין ברוך זייגר והמשיך לעבוד אצלו. ב-1979 הקים משרד משלו בתל אביב. מזרחי מוסיף לשרת במשטרה הצבאית ומשמש כיום קצין מילואים בדרגת אלוף משנה. הוא גויס לשירות מילואים בכל מלחמות ישראל, והיה שותף בפענוח של כמה חקירות סבוכות.

בשנת 1969 לא זכתה קבוצת מכבי תל אביב בכדורסל בשום תואר. אוהדיה המודאגים של הקבוצה ייסדו חוג, ועורך הדין מזרחי נבחר לעמוד בראשו. "כעבור זמן קצר פנה אליי יו"ר המועדון, ישראל גורל ז"ל, ובשל אילוצי עבודתו ביקש ממני לקבל עליי את ניהול הקבוצה לפרק זמן קצר", מספר מזרחי. "פרק הזמן הקצר הזה נמשך עד היום", הוא מוסיף.

מיד עם כניסתו לתפקידו במועדון נקט מזרחי גישה של ניהול מקצועי. "ביטלנו את הכניסה החופשית למגרש מכבי הישן, והתחלנו למכור כרטיסים למשחקים. חברי ההנהלה נתנו דוגמה אישית והיו הראשונים שקנו כרטיסים מכספם", הוא מספר. לדבריו, המטרה הייתה להפוך את מכבי תל אביב למועדון כדורסל על פי הדגם של קבוצת הפאר הספרדית, ריאל מדריד. "עשינו זאת בגדול, ובפרק זמן קצר למדי", הוא מסכם.

ב-1977 זכתה מכבי תל אביב בגביע אירופה לאלופות, לאחר שגברה בגמר על קבוצת מובילג'ירג'י וארזה האיטלקית. הזכייה בגביע אירופה קיבעה את מכבי תל אביב במעמד הקבוצה של המדינה, ורבבות אוהדים המתינו לה עם שובה לארץ. "זו הייתה התרגשות חסרת תקדים, מלווה בדמעות", נזכר מזרחי. חודשיים קודם רשמה הקבוצה ניצחון היסטורי כשגברה בפעם הראשונה על אלופת ברית המועצות, צסק"א מוסקבה, במגרש ניטרלי בווירטון שבבלגיה. "איש לא שיער ולא ציפה שנוכל לנצח את הקבוצה הזאת", הוא אומר.

מאז זכתה מכבי תל אביב עוד ארבע פעמים בגביע אירופה וצברה שלל תארים אחרים. בניהולו של מזרחי נעשתה הקבוצה למופת בתחום ניהול הספורט בעולם. "נדרשת סבלנות רבה, נדרשת אמונה, וצריך לדעת להוביל אנשים, לחשוב קדימה ולטפח את הנוער", הוא מסביר. "הסוד הוא בפרטים. לא להזניח דבר ולא להשאיר שום עניין בלא טיפול נאות, ולהשתדל להיות מעודכן בכל המתרחש", הוא מוסיף. את כל פעילותו במכבי תל אביב מזרחי עושה בהתנדבות מלאה, וחשוב לו לציין את שמות חבריו לדרך: "שמואל (שמלוק) מחרובסקי, אריה ברנוביץ, אמנון אבידן, צבי רון ז"ל, ובהמשך כמובן דיוויד פדרמן, אודי ושי רקנאטי, האחים דני ואבי רייק, דיוויד סולומון ורענן כץ שהיה במחיצתנו שנים אחדות". 

קבוצת מכבי תל אביב משקיעה מאמץ רב באיתור שחקנים צעירים ובטיפוחם. "אנו מחנכים את הנוער להצטיינות מגיל צעיר", הוא אומר. "יש לנו בתי ספר לכדורסל בכל הארץ ובכל המגזרים". הקבוצה משקיעה גם בפעילות קהילתית ענפה.

ילדים פגועים מוזמנים דרך קבע למשחקי הקבוצה, והשחקנים נוהגים להתייצב בבתי חולים לילדים, בבתי ספר, בבסיסי צה"ל ואפילו בבתי כלא. "אנחנו חלק מהקהילה, והקשר עמה חשוב לנו מאוד", מדגיש מזרחי.

נוסף על הניהול השוטף של מכבי תל אביב, מזרחי ממלא כמה תפקידים אחרים, ובהם ממלא מקום בכיר ליו"ר איגוד הכדורסל וחבר הוועד האולימפי הישראלי. הוא חבר בוועד המנהל של היורוליג (Euroleague) ובוועדה המשפטית של איגוד הכדורסל האירופי. מעמדו האיתן בצמרת הכדורסל האירופי סייע במניעת ביטול משחקים בישראל בעתות מצוקה – ממלחמות ועד ימי פיגועים קשים. בין השאר אירחה מכבי תל אביב ב-1994 וב-2004 טורניר גמר של היורוליג, הפיינל פור (Final Four), אירועים שארגונם זכה לשבחים. כמו כן, מזרחי מייחד מזמנו, בהתנדבות, לתפקידים ציבוריים שאינם קשורים לעולם הכדורסל.

מלבד ניהול משרד עורכי הדין שבבעלותו, מזרחי משקיע את כל כולו בניהול מכבי תל אביב, נוכח בכל משחק של הקבוצה ובאימונים רבים שלה. "ברור שאילו לא הייתי במכבי – חיי היו שונים לגמרי. מכיוון שנולדתי בארץ ואני מושרש עמוק בה, אני חש חובה לעשות למען החברה", הוא מסכם. "אני רואה בפעילות הזאת תרומה לחברה ולמדינה, ולא מצטער על שום רגע".